Kripto para dünyasının gizemli sorusu: Kripto para yakmak nedir?

Gerçek dünyadaki bir varlığa sabitlenmedikçe, bir kripto para ünitesinin fiyatını uzun vadede dengeli halde tutmak neredeyse imkansız. Piyasadaki coin’lerin ve token’ların birçok için durum bu türlü olmadığı için, piyasada fiyat düşüşleri epeyce yaygın bir halde karşımıza çıkıyor. Lakin bir kripto arzının kasıtlı olarak artırılabileceği yollar var ve bu tekniklerden biri de yakma olarak biliniyor.

Kripto para yakma, bir küme coin’in yahut token’ın, yakma yahut yiyici adresi olarak da bilinen, sadece para alabilen, gönderemeyen bir cüzdana taşınmasını içerir. Hiç kimse bu cüzdanların özel anahtarlarına erişemez, bu nedenle kripto gönderildikten sonra asla kurtarılamaz. Modüllü olanlar da dahil olmak üzere tüm kriptolar bu süreçte transfer edilebilir.

Yakma süreci, temel olarak kripto para ünitesini yok eder ve onu kalıcı olarak dolanımdan çıkarır. Bu yok etme sürecinin de arz üzerinde değerli bir tesiri bulunuyor.

Kripto para ünitelerinin fiyatını etkileyen en büyük faktörlerden biri arz ve taleptir. Kripto piyasası, büyük ölçüde yatırımcıların ve bu işin ticaretini yapanların talebine dayanır ve arz – talep istikrarı kolaylıkla bozulabilir. Arz artmaya devam ederken bir coin’e olan talep düşerse, fiyat bir ölçü darbe alabilir, hatta önemli biçimde düşebilir.

Fakat coin yakma, muhakkak senaryolarda bir coin’in fiyatının bir dereceye kadar güzelleşmesine yardımcı olabilir. Bunun nedeni epey kolaydır: Coin’leri yakmak sirkülasyondaki arzı azaltır. Daha düşük bir arz, artan bir kıtlık manasına gelir, bu da daha yüksek talep oranı ile sonuçlanır.

Doğal ki fiyatın bundan etkilemesi için yalnızca bir avuç kripto paranın değil, büyük ölçüde kriptonun yakılması gerekiyor. Ve şayet bir coin’in yaklaşmakta olduğu sonlu bir arz varsa, geliştiriciler büyük bir yakma yapmaktan çekinebilirler.

Yatırımcıları ödüllendirmek yahut teşvik etmek için de kripto para üniteleri yakılabilir. Bir kriptonun fiyatı arttığında, bu daha fazla kişiyi yatırım yapmaya teşvik eder, talebi artırabilir ve fiyatı daha da yükseltebilir.

Son olarak, yakma ispatı (PoB) konsensüs sistemine uygun olarak yakma süreci gerçekleştirilebilir. PoB, hem madencilerin ağ içinde düzgün niyetli olmasını sağlamak hem de Bitcoin ve Dogecoin üzere şirketler tarafından kullanılan tanınan iş ispatı (PoW) düzeneğinin kaygı verici derecede yüksek güç tüketimiyle uğraş etmek için periyodik yakmalar kullanır.

Yakılabilen kripto paralar hangileri?

Yakma sürecini kullanan pek çok farklı kripto para ünitesi bulunuyor. Örneğin, genel olarak kripto para ünitesi borsası olarak tanınıyor olsa da kendi blok zincirlerine sahip olan ve Binance Coin (BNB) ismi verilen kendi kripto para ünitesine sahip olan Binance, Otomatik-Yakma olarak bilinen bir sistemde iki mekanizmayı kullanarak çeyreklik yakmalar gerçekleştiriyor. Otomatik-Yakma, sirkülasyondaki toplam BNB arzını yarıya indirerek 100 milyon BNB yakarak ve BNB fiyatının çok fazla düşmesini engelleyerek en makûs ihtimalde fiyatının sabit kalmasını amaçlıyor. Otomatik-Yakma sistemi, BNB fiyatı ve blok sayısına nazaran yakılacak coin sayısını değiştirerek asla çok yahut yetersiz yakma olmamasını sağlıyor.

Bir diğer örnekte 2021 yılında Ethereum’un ortak kurucusu Vitalik Buterin’e Shiba Inu Coin’in arzının yarısı mucitleri tarafından gönderilmişti. Lakin Buterin, kendisine verilen SHIB’in %90’ını yakmaya karar verdi. Toplamda 400 trilyon SHIB yakıldı ve bu da o sırada 7 milyar dolar kıymetindeydi. Kalan %10’luk kısım ise yardım kuruluşlarına bağışlandı.

Mayıs 2022 tarihinde Terra Labs’ın LUNA ve UST kriptoları, iki coin ortasındaki fiyat dengelemesi bozulduktan sonra muazzam bir çöküş yaşadı. Bu çöküşün yarattığı devasa finansal kayıpların akabinde pek çok yatırımcı ve destekçi, fiyatın bir ölçüde toparlanabilmesi için büyük ölçekli LUNA yakmalarını önermeye başladı.

Terra’nın kurucusu Do Kwon bu fikri desteklemese de, ağır kamu baskısı sebebiyle Terra sahipleri için Twitter üzerinde kamuya açık bir yakma adresi paylaştı lakin yakmanın LUNA’ya pek bir yararı olmayacağı konusunda uyardı. Tekrar de pek çok kişi LUNA yakmaya ve arzı azaltarak kıymetini arttırmaya çalışmaya devam ediyor. Bu sürecin olumlu bir tesiri olup olmayacağını ise vakit gösterecek.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir