Hacker grubunun lideri 16 yaşında otizmli bir çocuk mu?

Oxford’dan 16 yaşındaki bir genç, siber kabahat çetesi Lapsus$’ın yöneticilerinden biri olmakla suçlandı.

Gencin, bilgisayar korsanlığından 14 milyon dolar servet biriktirdiği düşünülüyor.

Londra polisi, çeteyle ilgili yedi genci tutukladıklarını belirtti. Çocuğun babası, ailesinin telaşlı olduğunu ve onu bilgisayarlarından uzak tutmaya çalıştığını söyledi.

Otizmli gencin çevrimiçi takma ismi “White” yahut “Breachbase” ile Güney Amerika’da olduğuna inanılan Lapsus$ hacker grubunun başkanı olduğu söyleniyor.

Lapsus$ hack grubu nispeten yeni sayılır. Lakin Microsoft üzere büyük firmaları başarılı bir formda ihlal ettikten ve akabinde internette bununla övündükten sonra hakkında en çok konuşulan ve korkulan hacker siber suç çetelerinden biri haline geldi.

Yasal sebeplerden ötürü ismi açıklanmayan genç, Oxford’da özel bir eğitim okuluna ediyor.

Londra polisinin açıklaması şu halde: “Yaşları 16 ile 21 ortasında değişen yedi kişi, bir bilgisayar korsanlığı kümesine yönelik soruşturmayla ilişkili olarak tutuklandı. Soruşturmalarımız devam ediyor.”

Çocuğun babası da şunları söyledi: “Yakın vakte kadar bunların hiçbirini duymadım. Hiç bilgisayar korsanlığı hakkında konuşmadı, lakin bilgisayarlarda çok âlâ ve bilgisayarda çok vakit harcıyor. Daima oyun oynadığını düşünmüştüm.”

Hack kümesinin hedefinde yer alan son firma Okta olmuştu.

Lapsus$, yüksek profilli gayeleri sayesinde kısa sürece üne kavuşurken Telegram’daki kanallarında 47 binin üzerinde aboneleri bulunuyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir