Hacker’lar, WhatsApp hesaplarını bu türlü ele geçiriyorlar

Dijital risk muhafaza şirketi CloudSEK’in kurucusu ve CEO’su Rahul Sasi, kimi mobil hizmetlerin sunduğu otomatik davet yönlendirmeyi ve sesli arama yoluyla tek seferlik parola (OTP) doğrulama kodu gönderme seçeneğini kullanan bir saldırganın neredeyse tüm WhatsApp hesaplarını ele geçirebileceğini keşfettiğini açıkladı.

Saldırıyı başarılı bir formda gerçekleştirmek için, korsanın evvel kurbanı İnsan-Makine Arayüzü (MMI) koduyla başlayan bir numarayı aramaya ikna etmesi gerekiyor. Bu numara ekseriyetle mobil operatör tarafından ayarlanıyor ve arama iletmeyi aktifleştirmek için kullanılıyor.

Numara, ekseriyetle bir yıldız yahut kare sembolü ile başlıyor. Bu kodlar kolaylıkla bulunuyor ve büyük mobil ağ operatörlerinin birden fazla bunları destekliyor.

Bu numarayı aramak, gelecekteki tüm aramaları saldırganın sahip olduğu uç noktaya iletiyor. Bundan sonra, saldırgan kendi aygıtında WhatsApp kayıt sürecini başlatabileceği ve sesli arama yoluyla OTP’yi alabileceği için süreç nispeten kolaylaşıyor.

Bunu test eden BleepingComputer, birkaç ikazla birlikte genel olarak işe yaradığını söylüyor. Birinci olarak, saldırganın, sırf sınır meşgulken yapılan aramaları değil, tüm aramaları ileten bir MMI kodu kullanması için kurbanı kandırması gerekiyor. Akabinde, kurbanın WhatsApp uygulamasının öteki bir aygıta kaydedildiğini bildiren kısa bildirisi kaçıracak kadar uzun mühlet meşgul olduğundan emin olmaları gerekiyor. Ayrıyeten, kurban esasen davet yönlendirmeyi etkinleştirmişse, saldırganlar “daha fazla toplumsal mühendislik gerektirebilecek küçük bir rahatsızlık” olan farklı bir telefon numarası kullanmalı. Yayın, prosedürün Verizon ve Vodafone üzerinde çalıştığını doğruladı.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir