iPhone 14 beklenen performansı sunamayacak

Her yıl telefon modellerini yenileyerek güncel tutan Apple, Eylül ayında da yeni iPhone 14 modelini tanıtmaya hazırlanıyor. Eserlerinde çeşitli güncellemeler ortaya koyan Apple’da bu yeniliklerden bir tanesi de çipler oluyor. Son olarak iPhone 13 modelinde A15 çiplerine yer veren şirket, iPhone 14 modelinde ise A16 çiplerle karşımıza çıkması bekleniyor. Fakat gelen bilgilere nazaran bu çipler büyük bir yenilik içermeyecek.

iPhone 14 çipleri 5 nm teknolojisi ile üretilecek

Apple’ın çip tedarikçisi olan TSMC‘nin yol haritasına nazaran A16 çiplerinde büyük bir gelişme beklenmiyor. Şirketin yol haritasında 3 ve 4 nm teknolojisi ile üretilen çipler 2023 yılına kadar üretim bandına ulaşmayacak. Bu da TSMC’nin 5 nm teknolojisiyle üretime devam edeceği manasına geliyor.

Görünen o ki, iPhone 14‘te de kullanılması planlanan A16 çipleri yeni bir teknolojiye mesken sahipliği yapmayacak. A16 çiplerinde 5 nm üretime devam edilecek olması epey olumsuz karşılanıyor. A14 ve A15 çiplerinde kullanılan 5 nm’lik üretim formunun, A16’ya taşınacak olmasının performansı nasıl etkileyeceğini ise daima bir arada göreceğiz. A15 çiplerinin A14’e nazaran yaklaşık yüzde 10 oranında performans ve verimlilik sunduğunu hatırlatalım. A16’da da benzeri bir yükseliş görebiliriz.

Birebir üretim düzeyine bağlı kalmak, muhtemel performans ve güç verimliliği kazanımlarını epeyce sınırlıyor. Bu durum da iPhone’un yeni modelleri için kullandığı politikayı da olumsuz etkileyebilir. Şirketin yeni A16 yongalarının yalnızca iPhone Pro modellerinde yer vereceği düşünülürken, A15 çiplerini standart versiyonlarda kullanması bekleniyor.

iPhone çiplerinin art geriye üç yıl boyunca birebir teknoloji ile kullanılması alışıldık bir durum değil. Apple rekabette öne çıkmak ismine kullandığı yonga teknolojisini kısa periyodik aralıklarla yeniliyordu. Lakin pandemi ve yaşanan çip krizi nedeniyle Apple bu sefer sonları zorlamayacak üzere görünüyor.

Apple’ın tıpkı vakitte MacBook modellerinde kullanılması planlanan M2 çiplerinin de bu sene içerisinde gelmeyeceği tez edildi. Buna nazaran Macbook modellerinde M1 yongalarının kullanımına devam edilecek. Tabi ki Apple, M1 üzerinde yapacağı küçük değişiklik ile birlikte yenilenen çipleri “M2” olarak isimlendirebilir. Şirketin pazarlama stratejisi olarak bu türlü bir yol izleyebileceği düşünülüyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir