Son Windows 11 güncellemesinin, birtakım antivirüs uygulamalarını bozduğu ortaya çıktı

Trend Micro’nun söylediğine nazaran, son Windows 11 güncellemesinin ön izleme sürümü şirketin birtakım antivirüs ve güvenlik eserlerinin değerli kesimlerini bozuyor. Bu problemler, Trend Micro’nun bir dizi iş güvenliği tahlilini ilgilendiriyor ve hasara, yeni piyasaya sürülen isteğe bağlı Windows 11 (ve Windows Server 2022) güncellemesi (KB5014019 düzeltme eki) neden oluyor.

Bleeping Computer, Trend Micro’nun KB5014019’un birtakım eserlerin Kullanıcı Modu Kancalama (UMH) bileşeniyle bir uyumluluk yanlışına neden olduğunu ve bu durumun öbür “gelişmiş” özelliklerin yanı sıra kaygı verici bir formda fidye yazılımı muhafazasını rayından çıkardığını tespit etti.

Etkilenen Trend Micro eserleri ortasında Worry-Free Business Security Advanced 10.0, Worry-Free Business Security Services 6.7, Apex One 2019, Apex One as a Service 2019, Deep Security 20.0, Deep Security 12.0 bulunuyor.

Lakin bu güvenlik tahlillerinden birini kullanıyor olsanız bile, Windows 11 güncellemesinden etkilenmeme ihtimaliniz var. Çünkü Trend Micro, bunun güncellemeyi yükleyenler için “mümkün bir sorun” olduğunu, kesin bir sorun olmadığını, lakin yeniden de yamayı çalıştırmanın açık bir risk olduğunu belirtiyor.

Neyse ki, KB5014019 üzere güncellemeler isteğe bağlı biçiminde yayınlanıyor ve hala test etabında olması sebebiyle bunları yüklemeniz mecburî değil. Etkilenen Trend Micro tekliflerinden birini kullanıyorsanız, güncellemenin test edilmiş ve resmi olarak yayınlanmış sürümünü beklemenizde yarar var.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir