iPhone’larda ortaya çıkan garip bir kusur, kimi kullanıcılar için önemli bir probleme neden oluyor

İMessage ve FaceTime uygulamalarını rastgele devre dışı bırakarak rastgele bir formda tekrar açılmasını engelleyebilecek tehlikeli bir kusur, iPhone kullanıcılarını etkiliyor üzere gözüküyor. Ünlü Apple sızıntı kaynağı ve Bloomberg muhabiri Mark Gurman da dahil olmak üzere çeşitli Twitter kullanıcılarından gelen bu haberde, kullanıcılar yanlışla ilgili tecrübelerini detaylı olarak anlatıyor. Şu ana kadar, bu sorun, ABD’deki T-Mobile ve Verizon ağlarındaki kullanıcılarla sonlu üzere gözüküyor. Sorunun yalnızca iki ağ ile sonlu olması birinci başta yeterli bir haber üzere görünebilir. Lakin, T-Mobile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en geniş servis ağlarına sahip ve ABD’de 113 milyondan fazla iPhone kullanıcısıyla birlikte sorunun ciddiyeti artıyor.

9to5Mac’in söylediğine nazaran sorun bilhassa eSIM çipini etkiliyor. eSIM çipi, insanların fizikî bir SIM kart kullanmak yahut bir operatör mağazasını ziyaret etmek zorunda kalmadan yazılım aracılığıyla telefonlarını bir ağ üzerinde kurmalarına ve etkinleştirmelerine imkan tanıyor. Ayrıyeten akıllı telefonunuzun bir hücresel ağ üzerinden arama yapmasına, metin göndermesine ve internete bağlanmasına müsaade veren bir SIM karttır.

eSIM çipi, iPhone’un daha kolay ayarlanmasını sağlamayı amaçlıyor. Lakin, eSIM çipinde probleme tam olarak neyin sebep olduğu bilinmiyor. Gurman’ın söylediğine nazaran bu yanılgı bir müddettir var ve iOS 15.4, 15.5 ve 15.6 beta 1 çalıştıran telefonları etkiliyor.

Gurman da dahil olmak üzere birtakım kullanıcılar yardım için operatörleriyle irtibata geçtiğinden ötürü hem Verizon hem de T-Mobile kusurun farkında. Lakin Apple şimdi yanılgının varlığını kabul etmiş değil.

Gurman’ın söylediğine nazaran bu yanılgıyı aşmanın tek yolu iPhone’unuza fizikî bir SIM kart takmak. Ayrıyeten, eSIM hesabınızı kaldırarak telefonunuza tekrar gönderilmesini sağlamak da mümkün. Lakin Gurman, bu sürecin birçok kişi için çok karmaşık olduğunu ve Apple’ın kesin bir tahlil sunması gerektiğini söylüyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir