Türkiye’de 4.5G ve 5G Baz İstasyonlarının Üretimini Nokia ve Karel, Başlatıyor

Nokia ve Karel, 2022 yılının birinci çeyreğinde Türkiye’de ortak üretim kurmak gayesiyle bir mukavele imzalamıştı. Ve şimdiden, Mayıs ayında mahallî olarak üretilen birinci radyo modülleri Türkiye’deki müşterilere gönderilmeye hazır. Nokia Karel ile birlikte geçtiğimiz birkaç ay boyunca en yüksek kalitede üretim sürecini oluşturmaya ait muazzam bir projeyi tamamladı. Karel mühendislerine, Oulu’da bulunan Nokia Finlandiya Fabrikası ve lokal olarak Karel Fabrikasında 5400 saat eğitim verildi ve bilgi ve tecrübe aktarıldı. Yüksek üretim standartları ve ileri teknolojili makineler sağlandı. Ayrıyeten üretimi desteklemek için, Karel fabrikasında 80 kişilik yeni istihdam oluşturuldu.

Şu anda gerçek bir üretim evresine dönüşen bu iştirakle, Nokia Türkiye pazarına ve Türk müşterilere olan taahhüdünü bir sefer daha teyit ediyor.

Açılış merasimine mahallî hizmet sağlayıcılarının resmi delegasyonları, bakanlıklardan temsilciler ve hükümetten yetkililerin yanı sıra Finlandiya Büyükelçiliği’nden temsilciler katıldı.

Özgür Erzincan, Kıdemli Nokia Türkiye Ülke Yetkilisi: “Türkiye İçin Örnek Olma” stratejisinin kıymetli adımlarından birini hayata geçirerek, müşterilerimizin gereksinimlerine karşılık vermek üzere, 5G’yi de destekleyen, alanının en yeterlisi 4.5G mobil baz istasyonu teknolojimizin “yerli ürün” olarak Ankara’da Karel ile işbirliğimiz çerçevesinde üretimine başladık. Bu Nokia’nın Türkiye’ye verdiği kıymeti gösteren bir birinci adım olacak ve öteki alanlarda da Türkiye’de bedel üretmeye devam ediyor olacağız.” dedi.

Karel İdare Heyeti Lideri Sinan Tunaoğlu: “Karel olarak uzun vadeli sürdürülebilirlik gelişim gayelerimiz doğrultusunda, teknoloji alanında konusunda uzmanlaşmış küresel şirketlerle iş birlikleri yürüterek ivme kazanıyoruz. Bugün gerek ileri teknolojiye sahip ürün ve tahlilleriyle, gerekse maksatlarıyla değerli bir dünya markası Nokia ile yaptığımız güç birliğinden memnunuz. Karel Nokia iş birliği ile üretimine başladığımız 4.5G ve 5G baz istasyonlarının ülkemiz altyapısında kullanılacak olmasından da farklı gurur duyuyoruz. Önümüzdeki devirlerde bu iş birliğinin gelişerek devam etmesiyle, ülkemize yurtiçi ve yurtdışında sağlayacağı değerli yararlardan ötürü da heyecan duymaktayız” dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir