Apple, App Store’u savunmak ve tenkitleri çürütmek için hazırlanan raporlara iki yeni rapor daha ekledi

Apple tarafından yapılan ve sonuçları açıklanan yeni bir araştırmanın söylediğine nazaran iOS uygulama ekosistemi, dünya çapında binlerce işi destekleyerek iktisada büyük bir katkıda bulunuyor.

Şirket, App Store’un genel iktisat üzerindeki tesirini tahlil eden ve biri şirket tarafından hazırlatılmış iki rapor yayınladı. Apple tarafından görevlendirilen Analysis Group ve Progressive Policy Institute tarafından hazırlanan raporlar, Apple’ın App Store üzerindeki hakimiyetini, rakiplerine ve geliştiricilere ziyan verecek biçimde berbata kullandığına yönelik tezlere karşı çıkmaya çalışıyor.

Epic Games ve öbür pek çok firma, uzun vakittir iOS’un alternatif uygulama indirme metotlarına müsaade vermediği göz önüne alındığında, geliştiricilerden her satış ve uygulama içi satın alma için %30 kesinti yaparak Apple’ın antitröst ve öbür maddeleri ihlal ettiğini sav ediyor. Apple ise, “iOS uygulama iktisadı, 2021’de ekonomik büyümenin ve fırsatın motoru olarak rekorunu devam ettirerek ABD’de 2,2 milyondan fazla işi destekledi ve küçük işletmelerin her zamankinden daha fazla muvaffakiyete ulaşmasına yardımcı oldu” diyor.

Analysis Group’un raporuna nazaran, yılda 1 milyon doların altında kazanan ve yıllık bir milyondan az indirmeye sahip olan daha küçük geliştiricilerin geliri, global olarak 2019 ve 2021 ortasında %113 arttı. ABD’de ise bu oran %118 idi. Araştırma, 1.000’den az indirmeye sahip olan uygulamaları hariç tuttu.

Olağan ki bu, Apple’ın uygulama mağazası hakkında yayımladığı birinci araştırma değil. Nisan ayının başlarında Apple, yeniden Analysis Group’tan kendi uygulamalarının “belirli bir cinste nadiren en tanınan uygulama” olduğunu gösteren ve Apple’ın kendi uygulamalarına ayrıcalık tanıdığı argümanına karşı çıkan bir rapor yayınlamıştı. Haziran 2021 tarihinde de, App Store’un bir evvelki yıla nazaran %24 artışla 2020 boyunca dünya genelinde yaklaşık 643 milyar dolarlık rezervasyon ve satış sağladığını gösteren emsal bir rapor yayınlamıştı.

Her ne kadar bu raporların kaynağı, şartsız bir formda göründükleri üzere kabul edilemeyecekleri manasına gelse de, Apple’ın muhtemelen haklı olduğu bir nokta olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. App Store’dan uygulama indirmenin kolaylığı, bir araç olarak iPhone’un kalitesinin de yardımıyla pek çok dünyanın kapılarını açtığı kesin

Lakin Apple’ın bu süreçlerden %30 üzere muazzam bir hisse almayı hak edip etmediği sorusu, yalnızca iOS ekosisteminin avantajlarıyla yanıt bulunabilecek bir soru değil. Büyük yahut küçük pek çok geliştirici bu hissenin çok yüksek olduğunu belirtiyor ve Apple için sıkıntının can alıcı noktasının da bu olduğunu söyleyebiliriz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir