Netflix erişilebilirlik özelliklerini genişleterek abonelerine daha kâfi bir hizmet sunmaya hazırlanıyor

Netflix, yeni bir güncelleme ile dünya çapında erişilebilirlik özelliklerini genişletmeye hazırlanıyor.

Şirket, 2023’ün başına kadar Netflix orjinal içeriklerinin tamamına ek sesli açıklamalar, altyazılar ve yabancı lisanda dublaj modüller ekleyecek. Fransızca, İspanyolca, Portekizce, Almanca ve İtalyanca dahil olmak üzere 10 lisan, en sonunda Asya-Pasifik lisanlarına ve eşsiz bölgesel Avrupa lisanlarına genişleme planları ile tam olarak desteklenecek.

Habere eşlik eden bir duyuru yazısında Netflix’in erişilebilirlik yöneticisi Heather Dowdy, “Onlarca yıldır erişebildiğiniz cümbüş, nerede yaşadığınıza ve hangi lisanı konuştuğunuza göre belirleniyordu, yani İSİM [Sesli Açıklamalar] veyahut SDH’ye [Sağırlar için Altyazılar] muhtaçlık duyan beşerler, yaşadıkları yerin dışında yapılan kıssalardan zevk alamıyorlardı” dedi ve devam etti: “Gayemiz dünyayı eğlendirmek ve SDH ve İSİM lisan kullanılabilirliğimizi artık 40’tan fazla lisanı kapsayacak formda artırıyoruz. Böylece tüm üyelerimize hayatlarının ekrana yansıdığını görme imkanı vermeyi umuyoruz.”

Bu, cümbüş akışına öncülük etmesinden bu yana en güçlü periyotlardan birini yaşayan Netflix için kesinlikle bir avantaj olacaktır. Yayıncı, bu yıl abone kayıpları, Disney Plus ve HBO Max üzere markaların rekabetinin artmasıyla sarsıldı ve yepisyeni üretimlerinin birçoğunu, hatta değerli hayran kitlesi olan üretimleri bile sonlandırmak zorunda kaldı.

Kısmın kendisi erişilebilirlik özelliklerini daha geniş kitleler için genişletme çabalarında çok yavaş hareket ediyor olsa da, Netflix bu alanda uğraşlarını ilerletmede nispeten istikrarlı görünüyor. Hizmet, şu anda 11.000 saatlik sesli açıklamalı içeriğe sahip ve yeni eklemeleri web’de ve iOS uygulamalarında daha net bir formda gösterecek.

Tahminen de Netflix, dünya çapındaki potansiyel kitlesinin alt kısımlarını daha fazla erişilebilirlik özellikleriyle destekleyerek, son vakitlerde yaşadığı abone açığını kapatmaya başlayabilir.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir