TikTok oyun işine giriyor

Global mobil oyun sanayisinin 100 milyar dolara ulaşması beklenirken, birçok firma da oyun dünyasına girmek için çalışmalarına sürat kattı. Netflix ve Meta’nın oyun hizmetlerinden sonra artık de TikTok, kendi platformu üzerinden küçük oyunlar sunmak istiyor.

TikTok oyunları nedir, TikTok’ta oyun nasıl oynanır?

TechCrunch ve Reuters’a konuşan kaynaklar, TikTok kullanıcılarının kısa görüntülerde gezinmekten daha fazlasını yapabileceğini ortaya koydu. TikTok’ta yer alacak oyunlarının nasıl bir konsepte geleceği şimdi belgisiz olsa da, HTML5 oyunları formunda olması mümkün görünüyor. Bu, Snapchat’te yer alan Snap Games’e benzeyecek.

Toplumsal medya platformu, canlı yayınlar sırasında içerik oluşturucuları ve izleyiciler ortasında daha uygun etkileşim kurmaya yardımcı olacak oyun özelliği üzerinde çalışıyor. Daha evvel keşfedilen görsellere nazaran canlı yayın sırasında oynanabilecek oyunlardan biri “Çiz ve İddia Et” olarak isimlendiriliyor.

Aslında isminden de anlayacağınız üzere bu oyun, canlı yayını açan kullanıcıya ekrana çizilebilecek sözler veriyor ve izleyiciler de ne çizdiğini varsayım etmeye çalışıyor. Gerçek kestirimler ise ekranda gösteriliyor.

TikTok birinci etapta yalnızca Vietnam pazarına odaklandı. Lakin Reuters kaynakları, şirketin orta vadeli planlarının tüm Güneydoğu Asya’yı ele aldığını tabir etti. Bu bölgedeki kullanıcılar, önümüzdeki sonbaharda TikTok üzerinden oyun oynayabilir.

Çinli toplumsal medya devinin bu atağı aslında oyun dünyasına birinci girişi değil. TikTok’un üst kuruluşu ByteDance daha evvel Zynga ile yaptığı iş birliği kapsamında Disco Loco 3D isimli bir oyun sunmuştu.

TikTok ayrıyeten kar hedefi gütmeyen Feeding America ile birlikte bağış toplamaya odaklanan Garden of Good oyununu da piyasaya sürmüştü.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir