Samsung’un 6 yıllık akıllı saatinde Wear OS çalıştırıldı

Samsung, Galaxy Watch markasını taşıyan birinci akıllı saatini 2018’de piyasaya sürmüştü. O vakte kadar saatlerinde “Gear” ismini kullanıyordu ve bu serinin son modeli 2016’da tanıtılan Samsung Gear S3 idi.

Samsung’un kendi geliştirdiği Tizen işletim sistemiyle gelen Gear S3, donanımsal özellikleri açısından çıktığı dönemin dikkat çeken modellerinden biri olsa da, Android Wear platformunu desteklememesi değerli bir dezavantaj olarak görülüyordu. 6 yıl sonra da olsa, kullanıcıların bu dileği gerçekleşti.

Samsung Gear S3, Wear OS çalıştırmayı başardı

XDA Developers kümesinden bir geliştirici, Gear S3 modeline Wear OS 2 yüklemeyi başardı. Exynos 7270 işlemcisinden güç alan akıllı saat yazılım ve donanım desteğini kaybetmiş olmasına rağmen, Google’ın giyilebilir işletim sistemiyle yesyeni özelliklerinin birçoklarının dertsiz bir halde çalıştığı kaydedildi.

Üzerindeki sensörleri ve kalp atış hızı ölçümü olması gerektiği üzere kullanılabilirken, çok sayıda yanılgı meydana geldiği de aktarıldı. Örneğin saatin pil ömrü eski haline kıyasla çok zayıf ve ses çıkışı da beklendiği üzere çalışmıyor. Ayrıyeten GPS özelliği de kullanılamıyor ve küçük çaplı öteki problemler da yaşandığı belirtiliyor.

Paylaşılan bilgiye göre Wear OS 2, Samsung Gear S3 Frontier’in (model numarası SM-R760) LTE olmayan küresel sürümüyle uyumlu. Lakin LTE modelleri (Kore varyantları gibi) farklı bir çekirdek yapısına sahip olduğundan, ne yazık ki desteklemiyor. İşletim sistemi sırf Frontier’e değil, “Classic” sürümüne de kurulabiliyor.

Olağan bu sürecin saatin yazılımsal olarak çökmesine sebep olabileceğini de unutmamak gerekiyor. Bu türlü bir durumda, Samsung resmi teknik destek sağlamadığı için aygıtın bir daha hiç açılamama ihtimali var.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.