YouTube, Rus kanalların reklam gelirlerini kapattı!

Rusya ve Ukrayna ortasındaki tansiyon tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Rusya‘nın ataklarına karşı dünyanın geri kalanı yansılarını ambargo ile gösteriyor. ABD, AB ve İngiltere tarafından uygulanan ambargoya özel şirketler de takviye veriyor.

Son olarak Twitter‘ın Rusya‘dan hesap açılmasına mahzur olmasına ek olarak bir atılım de YouTube tarafından geldi. Şirket, ortalarında Rusya devlet televizyonunun da olduğu pek çok kanalın para kazanma özelliğini kapattı. İşte ayrıntılar…

YouTube, Rus kanallarının reklam gelirlerini kapattı

Bahisle ilgili bir açıklama yapan şirket, “Ukrayna‘daki fevkalâde şartlar ışığında, birtakım Rus kanallarının YouTube‘daki para kazanma özelliğini duraklatıyoruz.” dedi. Kelam konusu kanalların başında ise ülkenin en büyük televizyon kanallarından biri olan Russia Today (RT) geliyor.

Şimdi bu yasağın hangi kanalları kapsayacağı bilinmiyor. Şahsî YouTube kanallarının durumdan etkilenmesi şu an için beklenmezken, ambargo şartları gereği ileride bu durum da gerçekleşebilir. Birebir vakitte tek pürüz reklam da olmayacak. Kelam konusu kanalların izlenmeleri de düşecek.

YouTube sözcüsü Farshad Shadloo, etkilenen kanallardan gelen görüntülerin da tekliflerde daha az görüneceğini söyledi. RT ve öbür kimi kanalların “hükümetin talebi” nedeniyle Ukrayna’da artık erişilebilir olmayacağını da kelamlarına ekledi. Böylece Rus propagandasının da önüne geçilecek.

Pekala siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? YouTube tarafından Rusya’ya uygulanan ambargo, ferdî kanalları etkileyecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir