Zımnilik odaklı arama motoru DuckDuckGo’nun Microsoft ile zımnî bir mutabakatı mı var?

DuckDuckGo’nun sistemini inceleyen güvenlik araştırmacıları, Microsoft ile kapalı bir izleme mutabakatı keşfettiler. Güvenlik ve kapalılık odaklı bir firma olan DuckDuckGo kullanıcıların aramalarını ve davranışlarını izlemediğini, bu bilgileri özelleştirilmiş reklamlar için kullanmayacağını söyleyerek pazarda pay elde etti. Ve doğal olarak bu son keşif, işleri biraz karıştırıyor.

DuckDuckGo, arama motoruna ek olarak bir de birebir isimli bir mobil tarayıcıya sahip. Bu tarayıcı üçüncü taraf izleme yazılımlarını engellediğini tez etse de, güvenlik araştırmacıları Microsoft’un izleyicilerinin bilerek engellenmediğini söylüyor.

DuckDuckGo, Google ve Facebook izleyicilerini engellerken, Microsoft’unkileri özgür bırakıyor. Bu açığı keşfeden güvenlik uzmanı Zach Edwards, ayrıyeten bing.com ve linkedin.com alanlarının da özgür bırakılmış olduğunu söylüyor.

DuckDuckGo’dan Microsoft açıklaması

DuckDuckGo, bu mutabakatın sadece mobil tarayıcı için geçerli olduğunu, arama motoru ile ilgisinin bulunmadığını açıkladı. Lakin tekrar de kullanıcılar bu haberden pek şad değiller. Önümüzdeki günlerde bu konuda DuckDuckGo’nun başının ziyadesiyle ağrımasını bekleyebiliriz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir